SMC
SKU:
LEFS32EB-1000
Current Stock:
LEFS-E Series Electric Actuator/Slider Type Ball Screw Drive Battery-less Absolute Encoder
  • Restart from the last stop position is possible;
  • Max. work load: 65 kg;
  • Positioning repeatability: ±0.015 mm (High precision type) ;
  • Compatible controllers: JXC51, JXC61, JXCE1, JXC91, JXCP1, JXCD1, JXCL1, JXCM1
  • Accuracy:
    Basic Type
    Motor Mounting Position:
    In-line
    Motor Type:
    Battery-less Absolute Encoder Type(Step Motor 24 VDC)
    Lead:
    LEFS25:6mm,LEFS32:8mm,LEFS40:10mm
    Stroke:
    Stroke 1000 mm