SMC LEFS40B-1000-S5C918 LEFS Series Electric Actuator/Slider Type Ball Screw Drive Step Motor (Servo 24 VDC) Applicable To The JXC Series
SMC
SKU:
LEFS40B-1000-S5C918
Current Stock:
LEFS Series Electric Actuator/Slider Type Ball Screw Drive Step Motor (Servo 24 VDC) Applicable To The JXC Series
Series LEFS Step Motor (Servo/24 VDC) Servo Motor (24 VDC);
  • Max. work load: 65 kg;
  • Positioning repeatability: ±0.02 mm;
  • Clean specification: Complies with ISO Class 4 (ISO14644-1) (11-LEFS only);
  • High output motor (100/200/400 W);
  • Improved high speed transfer ability;
  • High acceleration/deceleration?20000mm/S2?;
  • Pulse input type;
  • With internal absolute encoder (For the LECSB/C/S);
  • Positioning repeatability: ±0.01 mm (High precision type);
  • Accuracy:
    Basic Style
    Size:
    40
    Motor Mounting Position:
    In-line
    Motor Type:
    Step Motor (Servo 24 VDC)
    Lead:
    Size16:5mm,Size25:6mm,Size32:8mm,Size40:10mm
    Stroke:
    Stroke 1000 mm