SMC
SKU:
LEJS63S3A-300-R5A1H
Current Stock:
LEJS-AC Series Electric Actuator/High Rigidity Slider Type Ball Screw Drive AC Servo Motor
  • Low-profile/low center of gravity: Height dimension reduced by approx. 36% (Reduced by 32 mm);
  • Max. work load: 85 kg;
  • Positioning repeatability: ±0.02 mm;
  • Max. acceleration/deceleration: 20000 mm/S2;
  • Clean specification: Complies with ISO Class 4 (Class 10) (11-LEJS only);
    Motor Type:
    AC servo motor(Incremental encoder), Output 200W, Actuator size 63 mm
    Lead:
    Size40:16mm, Size63:20 mm
    Stroke:
    Stroke 300 mm
    Motor Option:
    Without Lock
    Cable Type:
    Robotic Cable(Flexible Cable)
    Cable Length:
    5 m
    Driver Type:
    LECSA1, Power Supply Voltage 100V To 120V