SMC
SKU:
LEJSH40T6B-300B
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
  • Low-profile/low center of gravity: Height dimension reduced by approx. 36% (Reduced by 32 mm);
  • Max. work load: 85 kg;
  • Positioning repeatability: ±0.02 mm;
  • Max. acceleration/deceleration: 20000 mm/S2;
  • Clean specification: Complies with ISO Class 4 (Class 10) (11-LEJS only);
    Size:
    40
    Motor Type:
    AC servo motor(Absolute encoder), Output 100W, Actuator size 40 mm
    Lead:
    Size40:8mm, Size63:10 mm
    Stroke:
    Stroke 300 mm