SMC LEMH25T-300-S5C917 LEMH/HT Series Electric Actuator/Low Profile Slider Type Linear Guide Single Axis Type/Double Axis Type Step Motor (Servo 24 VDC) Applicable To The JXC series
SMC
SKU:
LEMH25T-300-S5C917
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
SMC LEMH25T-300-S5C917 - LEMH Actuator, 25mm, 300mm
The SMC LEMH25T-300-S5C917 - electric, 25mm, 300mm.
Key Features & Specifications
  • Electric actuation
  • Step/servo motor
  • Compact
  • Ball screw/belt
  • Controller compatible
  • 25mm | 300mm
Typical Applications
Assembly, dispensing, and positioning.
Manufactured by SMC Corporation.
Guide:
1 Axis
Size:
25
Motor Mounting Position:
Top Mounting
Equivalent Lead:
48mm
Stroke:
Stroke 300 mm