SMC LEMHT32LUT-600 LEMH/HT Series Electric Actuator/Low Profile Slider Type Linear Guide Single Axis Type/Double Axis Type Step Motor (Servo 24 VDC)
SMC
SKU:
LEMHT32LUT-600
Current Stock:
SMC LEMHT32LUT-600 - LEMHT Electric Actuator, 32mm, 600mm Stroke
The SMC LEMHT32LUT-600 - electric actuator, 32mm frame, 600mm stroke.
Key Features & Specifications
  • Electric actuation - programmable position/speed/force
  • Step/servo motor - precise positioning
  • Compact - minimized height
  • Ball screw/belt - matched to application
  • Controller compatible - SMC LECP/JXC
  • Size: 32mm | Stroke: 600mm
Typical Applications
Assembly, dispensing, and compact positioning.
Manufactured by SMC Corporation.
Motor Mounting Position:
Symmetric, Bottom Mounting
Lead:
48 mm
Stroke:
Stroke 600 mm