SMC LEMHT32T-500B-S5C918 LEMH/HT Series Electric Actuator/Low Profile Slider Type Linear Guide Single Axis Type/Double Axis Type Step Motor (Servo 24 VDC) Applicable To The JXC series
SMC
SKU:
LEMHT32T-500B-S5C918
Current Stock:
SMC LEMHT32T-500B-S5C918 - LEMHT Electric Actuator, 32mm, 500mm Stroke
The SMC LEMHT32T-500B-S5C918 - electric actuator, 32mm frame, 500mm stroke.
Key Features & Specifications
  • Electric actuation - programmable position/speed/force
  • Step/servo motor - precise positioning
  • Compact - minimized height
  • Ball screw/belt - matched to application
  • Controller compatible - SMC LECP/JXC
  • Size: 32mm | Stroke: 500mm
Typical Applications
Assembly, dispensing, and compact positioning.
Manufactured by SMC Corporation.
Motor Mounting Position:
Top Mounting
Equivalent Lead:
48mm
Stroke:
Stroke 500 mm