SMC LEPS10LK-25-S1C617 LEPS Series Electric Actuator Miniature Slide Table Type Step Motor (Servo 24 VDC) Applicable To The JXC Series
SMC
SKU:
LEPS10LK-25-S1C617
Current Stock:
LEPS Series Electric Actuator Miniature Slide Table Type Step Motor (Servo 24 VDC) Applicable To The JXC Series
  • Compact and lightweight; W 21 mm x H 41 mm x L 138.6 mm, weight 290 g;
  • Max. pushing force: 50 N;
  • Positioning repeatability: ±0.05 mm;
  • Possible to set position, speed and force (64 points);
  • Max. speed (Horizontal): 350 mm/s;
    Lead Screw Type:
    LEPS6:4 mm,LEPS10:5 mm
    Stroke:
    Stroke 25 mm