SMC LES16RJ-75B-R5CE18 LES Series Electric Slide Table/Compact Type Step Motor (Servo 24 VDC) Applicable To The JXC Series
SMC
SKU:
LES16RJ-75B-R5CE18
Current Stock:
LES Series Electric Slide Table/Compact Type Step Motor (Servo 24 VDC) Applicable To The JXC Series
  • Compact: Compared with the LESH, Workpiece mounting surface height:;?Reduced by up to 12%;
  • Vertical work load: Increased by up to 50%;
  • Lightweight: Reduced by up to 29%;
  • Max. pushing force: 180 N;
  • Positioning repeatability: ±0.05 mm;
  • Possible to reduce cycle time;?Max. acceleration/deceleration: 5,000 mm/S2;?Max. speed: 400 mm/s;
    Motor Mounting Position:
    Basic Type/R Type
    Motor Type:
    Step Motor (Servo 24 VDC)
    Lead:
    Size8:8mm, Size16:10mm, Size25:16mm
    Stroke:
    Stroke 75mm