SMC LEY40EA-400WML LEY-E Series Electric Actuator/Rod Type Battery-less Absolute Encoder
SMC
SKU:
LEY40EA-400WML
Current Stock:
LEY-E Series Electric Actuator/Rod Type Battery-less Absolute Encoder
  • Restart from the last stop position is possible;
  • Long stroke: Max. 500 mm;
  • Direct mounting: 3 directions, Bracket mounting: 3 types;
  • Auto switch can be mounted;
  • Positioning repeatability: ±0.02 mm or less ;
  • Compatible controllers: JXC51, JXC61, JXCE1, JXC91, JXCP1, JXCD1, JXCL1, JXCM1
    Motor Mounting Position:
    Top Mounting
    Motor Type:
    Battery-less Absolute Encoder Type(Step Motor 24 VDC)
    Lead:
    LEY25:12 mm, LEY32/40:16 mm
    Stroke:
    Stroke 400 mm