SMC LEYG16MDAA-100 LEYG Series Electric Actuator/Guide Rod Type Step Motor(Servo/24 VDC) Servo Motor(24 VDC)
SMC
SKU:
LEYG16MDAA-100
Current Stock:
LEYG Series Electric Actuator/Guide Rod Type Step Motor(Servo/24 VDC) Servo Motor(24 VDC)
Series LEYG Step Motor (Servo/24 VDC) Servo Motor (24 VDC);
  • Lateral end load: 5 times more (compared with rod type, size 25 and;?100 stroke);
  • Speed control/Positioning: Max. 64 points;
  • Positioning repeatability: ±0.02 mm or less;
  • High output motor (100/200 W);
  • Improved high speed transfer ability;
  • High acceleration/deceleration compatible (5,000mm/S2);
  • Pulse input type;
  • With internal absolute encoder;
  • Size:
    16
    Bearing Type:
    Slide Bearing
    Motor Mounting Position:
    Straight Type
    Motor Type:
    Servo motor (24 VDC)
    Lead:
    Size16:10mm,Size25:12mm,Size32/40:16mm
    Stroke:
    Stroke 100 mm