SMC LEYG25LS6C-300B LEYG-AC Series Electric Actuator/Guide Rod Type AC Servo Motor
SMC
SKU:
LEYG25LS6C-300B
Current Stock:
LEYG-AC Series Electric Actuator/Guide Rod Type AC Servo Motor
Series LEYG Step Motor (Servo/24 VDC) Servo Motor (24 VDC);
  • Lateral end load: 5 times more (compared with rod type, size 25 and; 100 stroke);
  • Speed control/Positioning: Max. 64 points;
  • Positioning repeatability: ±0.02 mm or less;
  • High output motor (100/200 W);
  • Improved high speed transfer ability;
  • High acceleration/deceleration compatible (5,000mm/S2);
  • Pulse input type;
  • With internal absolute encoder;
  • Accuracy:
    Basic
    Bearing Type:
    Ball Bushing Bearing
    Motor Mounting Position:
    Top Mounting
    Motor Type:
    AC Servo Motor(Absolute Encoder), Output 100W, Actuator Size 25 mm
    Lead:
    Size25:3 mm, Size32&Motor Mounting Position In-line:4 mm, Size32&Motor Mounting Position Parallel:5 mm
    Stroke:
    Stroke 300 mm