SMC LEYG40MA-150W LEYG Series Electric Actuator/Guide Rod Type Step Motor(Servo/24 VDC) Servo Motor(24 VDC)
SMC
SKU:
LEYG40MA-150W
Current Stock:
SMC LEYG40MA-150W - LEY Series Electric Actuator, 40mm, 150mm Stroke, Step Motor
The SMC LEYG40MA-150W is an electric actuator with 40mm frame and 150mm stroke. Step motor drive for precise, programmable linear motion.
Key Features & Specifications
  • Step motor drive - precise positioning with programmable speed and acceleration
  • Ball screw mechanism - repeatable linear motion with minimal backlash
  • Programmable motion profiles - configurable position, speed, and force
  • High rigidity frame - supports demanding load conditions
  • Controller compatible - SMC LECP/JXC series controllers
  • Multiple rod options - standard, guided, and clean-room variants
  • Size: 40mm | Stroke: 150mm | Step Motor
Typical Applications
Manufactured by SMC Corporation.
Size:
40
Bearing Type:
Slide Bearing
Motor Mounting Position:
Top Mounting
Motor Type:
Step Motor (Servo 24 VDC)
Lead:
Size16:10mm,Size25:12mm,Size32/40:16mm
Stroke:
Stroke 150 mm