SMC MDBBB40-150-RL-M9BWL MBB Series Air Cylinder
SMC
SKU:
MDBBB40-150-RL-M9BWL
Current Stock:
MBB Series Air Cylinder
  • Reduced weight by changing the shape of the rod cover and head; cover. Max. 10% lighter;
  • With auto switch (Series MDB-Z: MDB, MDBW, MDBK, MDBKW, MDBB, MDB Q)
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Mounting Style:
    Basic/Without Bracket
    Bore Size:
    Bore Size 40 mm
    Port Thread Type:
    Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 150 mm
    Suffix For Cylinder:
    Without Rod Boot
    Lock Position:
    Rod End Lock
    Manual Release Type:
    Locking Type
    Dual Stroke Mark:
    Without Two Stroke Mark
    Cylinder Stroke 2:
    Without Cylinder Stroke 2
    Suffix For Cylinder2:
    Without Rod Boot
    Lock Position2:
    None
    Manual Release Type2:
    None
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)