SMC MDBBB40-600-HN-M9BWZ MBB Series Air Cylinder
SMC
SKU:
MDBBB40-600-HN-M9BWZ
Current Stock:
MBB Series Air Cylinder
  • Reduced weight by changing the shape of the rod cover and head; cover. Max. 10% lighter;
  • With auto switch (Series MDB-Z: MDB, MDBW, MDBK, MDBKW, MDBB, MDB Q)
    Mounting Style:
    Basic/Without Bracket
    Bore Size:
    Bore Size 40 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 600 mm
    Lock Position:
    Head End Lock
    Manual Release Type:
    Non-locking Type
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)