SMC MDBBL63-150J-HL-M9BAL MBB Series Air Cylinder
SMC
SKU:
MDBBL63-150J-HL-M9BAL
Current Stock:
MBB Series Air Cylinder
  • Reduced weight by changing the shape of the rod cover and head; cover. Max. 10% lighter;
  • With auto switch (Series MDB-Z: MDB, MDBW, MDBK, MDBKW, MDBB, MDB Q)
    Mounting Style:
    Axial Foot
    Bore Size:
    Bore Size 63 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 150 mm
    Suffix For Cylinder:
    Rod Boot:Nylon Tarpaulin,With Cushion On Both Sides
    Lock Position:
    Head End Lock
    Manual Release Type:
    Locking Type
    Auto Switch:
    Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)