SMC MDUB25-50DZ-M9BVSAPC MU Series Plate Cylinder
SMC
SKU:
MDUB25-50DZ-M9BVSAPC
Current Stock:
MU Series Plate Cylinder
  • Oval piston design for space saving. Possible to mount a cylinder;?from multiple directions;
  • It is possible to mount small auto switches in 4 directions;
  • No protrusion of auto switch from the mounting slot;
  • Available with a stroke up to 300 mm;
  • With auto switch (Series MDU: MDU, MDUW)
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Mounting Style:
    Basic Type
    Size:
    Equiv.?25 Piston Area
    Port Thread Type:
    M Thread,Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 50 mm
    Piston rod end type:
    Rod End Female Thread
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)