SMC MGCLB20-75-R-H7A1 MGC Series Guide Cylinder Compact Type
SMC
SKU:
MGCLB20-75-R-H7A1
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
MGC Series Guide Cylinder Compact Type
  • Linear transfer unit with compact guide body and front plate;
  • Compact, lightweight and space saving
  • Type:
    None
    Bearing Type:
    Ball Bushing Bearing
    Mounting Style:
    Basic Style
    Bore Size:
    Bore Size 20 mm
    Port Thread Type:
    M5X0.8,Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 75 mm
    Stroke Adjustment Symbol:
    None
    Dual Stroke Mark:
    Without Two Stroke Mark
    Cylinder Stroke 2:
    Without Cylinder Stroke 2
    Rear Plate:
    With rear plate
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)