SMC MGPA32-150AZ-M9PW-XC8 MGP-Z Series Compact Guide Cylinder
SMC
SKU:
MGPA32-150AZ-M9PW-XC8
Current Stock:
MGP-Z Series Compact Guide Cylinder
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
  • Round type and magnetic field resistant auto switches can be mounted directly without spacer
  • Bearing Type:
    High Precision Ball Bushing
    Bore Size:
    Bore Size 32 mm
    Port Thread Type:
    M5X0.8( 12-16)
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 150 mm
    Stroke Adjustment Symbol:
    Stroke Adjustment Range:0-10 mm
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)