SMC MGPL20-25-HL-M9BSAPC MGP Series Compact Guide Cylinder With End Lock
SMC
SKU:
MGPL20-25-HL-M9BSAPC
Current Stock:
MGP Series Compact Guide Cylinder With End Lock
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
    Bore Size:
    Bore Size 20 mm
    Port Thread Type:
    Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 25 mm
    Lock Position:
    Head End Lock
    Manual Release Type:
    Locking Type
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)