SMC MGPL32TF-50Z-A96VL MGP-Z Series Compact Guide Cylinder
SMC
SKU:
MGPL32TF-50Z-A96VL
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
MGP-Z Series Compact Guide Cylinder
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
    Bore Size:
    Bore Size 32 mm
    Port Thread Type:
    G
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 50 mm
    Stroke Adjustment Symbol:
    None
    Auto Switch:
    Reed Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC4~8V