SMC MGPL40TN-50AZ-M9PZ MGP-Z Series Compact Guide Cylinder With Air Cushion
SMC
SKU:
MGPL40TN-50AZ-M9PZ
Current Stock:
MGP-Z Series Compact Guide Cylinder With Air Cushion
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
    Bore Size:
    Bore Size 40 mm
    Port Thread Type:
    NPT
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 50 mm
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)