SMC MGPL40TN-75AZ-M9BW MGP-Z Series Compact Guide Cylinder With Air Cushion
SMC
SKU:
MGPL40TN-75AZ-M9BW
Current Stock:
MGP-Z Series Compact Guide Cylinder With Air Cushion
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
    Bore Size:
    Bore Size 40 mm
    Port Thread Type:
    NPT
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 75 mm
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)