SMC MGPL50-150Z-P4DWSC MGP-Z Series Compact Guide Cylinder
SMC
SKU:
MGPL50-150Z-P4DWSC
Current Stock:
MGP-Z Series Compact Guide Cylinder
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
    Bore Size:
    Bore Size 50 mm
    Port Thread Type:
    M5X0.8( 12-16)
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 150 mm
    Stroke Adjustment Symbol:
    None
    Auto Switch:
    Magnetic Field Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.3m, Apply Voltage :DC24V(DC20~28V)