SMC MGPM100-150Z-XC6A MGP-Z Series Compact Guide Cylinder
SMC
SKU:
MGPM100-150Z-XC6A
Current Stock:
MGP-Z Series Compact Guide Cylinder
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
  • Round type and magnetic field resistant auto switches can be mounted directly without spacer
  • Bearing Type:
    Slide Bearing
    Bore Size:
    Bore Size 100 mm
    Port Thread Type:
    M5X0.8(Φ12-16)
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 150 mm