SMC MGPM20-100-HN MGP Series Compact Guide Cylinder With End Lock
SMC
SKU:
MGPM20-100-HN
Current Stock:
MGP Series Compact Guide Cylinder With End Lock
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
  • Round type and magnetic field resistant auto switches can be mounted directly without spacer
  • Bearing Type:
    Slide Bearing
    Bore Size:
    Bore Size 20 mm
    Port Thread Type:
    Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 100 mm