SMC MGPM20R-300Z-M9BAL MGP-Z Series Water Resistant Cylinders Compact Guide Cylinder
SMC
SKU:
MGPM20R-300Z-M9BAL
Current Stock:
MGP-Z Series Water Resistant Cylinders Compact Guide Cylinder
  • Can be used in environments where contact with water or coolant occurs;
  • With water-resistant 2-color indication auto switch;
  • Suitable for factory machinery, food manufacturing machinery, car;?washes, etc
    Bore Size:
    Bore Size 20 mm
    Thread Type:
    Rc
    Water Resistant Cylinders:
    NBR Seal (Nitrile Rubber)
    Cylinder Stroke:
    Stroke 300 mm
    Auto Switch:
    Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)