SMC MGPM20TN-25Z-M9BAZ MGP-Z Series Compact Guide Cylinder
SMC
SKU:
MGPM20TN-25Z-M9BAZ
Current Stock:
MGP-Z Series Compact Guide Cylinder
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
  • Round type and magnetic field resistant auto switches can be mounted directly without spacer
  • Bearing Type:
    Slide Bearing
    Bore Size:
    Bore Size 20 mm
    Port Thread Type:
    NPT
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 25 mm
    Stroke Adjustment Symbol:
    None
    Auto Switch:
    Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)