SMC MGPM25-400Z-M9PSAPC MGP-Z Series Compact Guide Cylinder
SMC
SKU:
MGPM25-400Z-M9PSAPC
Current Stock:
MGP-Z Series Compact Guide Cylinder
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
    Bore Size:
    Bore Size 25 mm
    Port Thread Type:
    M5X0.8(Φ12-16)
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 400 mm
    Stroke Adjustment Symbol:
    None
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)