SMC MGPM25-75AZ-A96 MGP-Z Series Compact Guide Cylinder With Air Cushion
SMC
SKU:
MGPM25-75AZ-A96
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
MGP-Z Series Compact Guide Cylinder With Air Cushion
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
    Bore Size:
    Bore Size 25 mm
    Port Thread Type:
    M5X0.8,Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 75 mm
    Auto Switch:
    Reed Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC4~8V