SMC MGPM32-100AZ MGP-Z Series Compact Guide Cylinder With Air Cushion
SMC
SKU:
MGPM32-100AZ
Availability:
Factory stock: 4
Condition:
New
Current Stock:
MGP-Z Series Compact Guide Cylinder With Air Cushion
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
  • Round type and magnetic field resistant auto switches can be mounted directly without spacer
  • Bearing Type:
    Slide Bearing
    Bore Size:
    Bore Size 32 mm
    Port Thread Type:
    M5X0.8,Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 100 mm