SMC MGPM32-175-RN-M9BWSDPC MGP Series Compact Guide Cylinder With End Lock
SMC
SKU:
MGPM32-175-RN-M9BWSDPC
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
MGP Series Compact Guide Cylinder With End Lock
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
    Bore Size:
    Bore Size 32 mm
    Port Thread Type:
    Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 175 mm
    Lock Position:
    Rod End Lock
    Manual Release Type:
    Non-locking Type
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)