SMC MGPM63TF-150AZ MGP-Z Series Compact Guide Cylinder With Air Cushion
SMC
SKU:
MGPM63TF-150AZ
Current Stock:
MGP-Z Series Compact Guide Cylinder With Air Cushion
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
  • Round type and magnetic field resistant auto switches can be mounted directly without spacer
    Bore Size:
    Bore Size 63 mm
    Port Thread Type:
    G
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 150 mm