SMC MGPS80N-150-X867 MGPS Series Compact Guide Cylinder Heavy Duty Guide Rod Type
SMC
SKU:
MGPS80N-150-X867
Current Stock:
MGPS Series Compact Guide Cylinder Heavy Duty Guide Rod Type
  • Weight reduced by up to 24% with a shorter guide rod and thinner plate;
  • Space required between the bottom of the cylinder body and your equipment is; reduced because of guide rod shortened max. 22 mm;
  • Round type and magnetic field resistant auto switches can be mounted directly without spacer
  • Bore Size:
    Bore Size 80 mm
    Port Thread Type:
    NPT
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 150 mm