SMC MHL2-16D2Z MHL2-Z Series Wide Type Parallel Style Air Gripper
SMC
SKU:
MHL2-16D2Z
Availability:
Factory stock: 28
Condition:
New
Current Stock:
MHL2-Z Series Wide Type Parallel Style Air Gripper
  • Bore size Added: ?32, ?40;
  • Closing width adjusting option now available. (Made to order: -X28)
  • Number Of Fingers:
    2
    Bore Size:
    16 mm
    Port Thread Type:
    M Thread(?10~?25),Rc(?32~?40)
    Action:
    Double Acting
    Opening/Closing Stroke[mm]:
    ?10:60 mm,?16:80 mm,?20:100 mm,?25:120 mm,?32:160 mm,?40:200 mm