SMC
SKU:
MHS2-16D-M9N
Current Stock:
MHS2 Series Air Gripper Parallel Style Slide guide Type Round body 2Finger Standard Type
  • Vertically compact, lightweight due to the wedge shaped cam construction;
  • Ideal for operations which external force is applied to, such as press fitting operations;
  • Repeatability: ±0.01 mm
  • Bore Size:
    Bore Size 16 mm
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)