SMC
SKU:
MHS3-32D-M9PWV
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
MHS3 Series Air Gripper Parallel Style Slide guide Type Round body 3Finger Standard Type
  • Vertically compact, lightweight due to the wedge shaped cam construction;
  • Ideal for operations which external force is applied to, such as press fitting operations;
  • Repeatability: ±0.01 mm;
  • Long stroke type: Strokes two times longer than the standard type;
  • Gripping of cylindrical workpieces;
  • Reliable removal of the workpiece with through-holes and a center pusher
  • Bore Size:
    Bore Size 32 mm
    Port Thread Type:
    M thread( 16to 63) Rc( 80to 125)
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)