SMC
SKU:
MHS4-50D-M9PL
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
MHS4 Series Air Gripper Parallel Style Slide guide Type Round body 4Finger Standard Type
  • Vertically compact due to its wedge shaped cam construction;
  • Optimally holds rectangular workpieces for positioning operations;
  • Repeatability: ±0.01 mm;
  • Positioning of rectangular workpieces
  • Bore Size:
    Bore Size 50 mm
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)