SMC MIS8-10D1-M9BSAPC MIS Series Escapements Single Finger Type
SMC
SKU:
MIS8-10D1-M9BSAPC
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
MIS Series Escapements Single Finger Type
  • Ideal for separating workpieces continuously moving on conveyors, etc
  • Bore Size:
    8 mm
    Port Thread Type:
    M Thread,Rc
    Stroke:
    Stroke 10 mm
    Finger Option:
    Tapped On Upper And Lower Faces
    Stroke Adjuster:
    No
    Scraper:
    No
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)