SMC MKB16-10LZ-M9BAL MK Series Rotary Clamp Cylinder Standard
SMC
SKU:
MKB16-10LZ-M9BAL
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
MK Series Rotary Clamp Cylinder Standard
  • Allowable moment of inertia 3 times higher. (The same as the; heavy-duty MK2 series.);
  • Possible to mount small auto switches on 4 surfaces;
  • Mounting dimensions are interchangeable with the MK series;
  • Consolidated to the New MK series and renewed
  • Mounting Style:
    Through-hole/Both Ends Tapped Common (Standard)
    Bore Size:
    Bore Size 16 mm
    Port Thread Type:
    M Thread( 12~ 25),Rc( 32~ 63)
    Clamp Stroke:
    10 mm
    Rotary Direction:
    Left Rotating
    Body Option:
    Standard (Female Thread)
    Auto Switch:
    Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)