SMC MLGPM63-300Z-B MLGP-Z Series Compact Guide Cylinder With Lock
SMC
SKU:
MLGPM63-300Z-B
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
MLGP-Z Series Compact Guide Cylinder With Lock
  • Weight reduced by up to 17% with a shorter guide rod and thinner plate; Guide rod: Max. 22 mm shorter (Compared with the existing MLGPM);
  • Bearing Type:
    Slide Bearing
    Bore Size:
    Bore Size 63 mm
    Port Type:
    Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 300 mm