SMC MWBB40-700N MWB Series Cylinder With Lock Double Acting,Single Rod
SMC
SKU:
MWBB40-700N
Current Stock:
MWB Series Cylinder With Lock Double Acting,Single Rod
  • A lock unit has been added. [New];
  • Lock can be manually operated with a hexagon wrench.; Easily mounted onto equipment;
  • Separate construction for improved ease of maintenance;
  • Holding force improved by 15%;
  • High stopping accuracy within ±1 mm;
  • Overall length reduced by 13 mm max.
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    Without Auto Switch
    Mounting Style:
    Basic
    Bore Size:
    Bore Size 40 mm
    Thread Type:
    Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 700 mm