SMC MXH16-10Z-M9PSAPC MXH-Z Series Compact Slide
SMC
SKU:
MXH16-10Z-M9PSAPC
Current Stock:
MXH-Z Series Compact Slide
  • Allowable moment Improved by up to 240%;
  • With new high rigidity linear guide;?Allowable moment improvement illustrated below;
  • Piping is possible in 3 directions
  • Bore Size:
    Bore Size 16 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 10 mm
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)