SMC MXQ8A-40ZD3-M9BWSDPC MXQA Series Air Slide Table Double Ported Type
SMC
SKU:
MXQ8A-40ZD3-M9BWSDPC
  • Reduced in height: 10% reduction (27 mm: Existing model 30 mm);
  • Product weight: 22% reduction (298 g: Existing model 380 g);
  • Allowable kinetic energy: 64% improvement (0.09 J: Existing model; 0.054 J)
  • Bore Size:
    Bore Size 8 mm
    Stroke:
    Stroke 40 mm
    Adjuster Option:
    Extension End Rubber Stopper + Retraction End Rubber Stopper
    Functional Option:
    Axial Piping Type
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)