SMC MXQ8B-10ZK-M9NMAPC MXQB Series Air Slide Table Low Thrust With High Rigidity Type
SMC
SKU:
MXQ8B-10ZK-M9NMAPC
Current Stock:
MXQB Series Air Slide Table Low Thrust With High Rigidity Type
  • Reduced in height: 10% reduction (27 mm: Existing model 30 mm);
  • Product weight: 22% reduction (298 g: Existing model 380 g);
  • Allowable kinetic energy: 64% improvement (0.09 J: Existing model; 0.054 J)
  • Bore Size:
    Bore Size 6 mm
    Body Option:
    Low Thrust With High Rigidity Type Standard Type
    Stroke:
    Stroke 10 mm
    Adjuster Option:
    Extension End Metal Stopper + Retraction End Metal Stopper
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)