SMC MXZ16-25L-M9PAVL MXZ Series Compact Cylinder With Linear Guide
SMC
SKU:
MXZ16-25L-M9PAVL
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
MXZ Series Compact Cylinder With Linear Guide
  • Compact Overall length: 49.5 mm, Width: 30 mm;
  • Design and assembly time is reduced due to integration of a linear guide to the cylinder.;
  • Lightweight workpieces such as electronic boards can be stopped, positioned and clamped.;
  • Port Location Selectable;
  • Auto Switch Mountable on 3 Surfaces
  • Bore Size:
    Bore Size 16 mm
    Pilot Port Location:
    Front
    Stroke:
    Stroke 25 mm
    Option:
    With Mounting Bolt
    Auto Switch:
    Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)