SMC
SKU:
MY3M16-400L-M9PZ
Current Stock:
MY3M Series Series Mechanically Jointed Rodless Cylinder/Slide Bearing Guide Type
  • This space-saving cylinder reduces the height by maximum of 36% and length by maximum of 140 mm compared to the mechanically jointed rodless cylinder, series MY1B
  • Bore Size:
    Bore Size 16 mm
    Port Thread Type:
    M Thread(?16),Rc(?25~?63)
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 400 mm
    Stroke Adjusting Unit Symbol:
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)