SMC NCDGLN20-1200-A96LS Ncg Cylinder
SMC
SKU:
NCDGLN20-1200-A96LS
Current Stock:
NC(D)G, High Speed/Precision Cylinder, Double Acting, Single Rod
Standard NCG double acting single rod version of the NCG series The NCG series is an extremely durable, repairable round body cylinder that provides precision mounting, short overall length, light weight and high speed. Rubber bumpers are standard with an option for adjustable air cushion. Nine mounting styles are available for cylinder mounting flexibility. Bore sizes for the NCG range from 3/4 (20mm) to 2 1/2 (63mm). Standard available stroke lengths from 1 to 12 but with the ability for long strokes. The NCG series is auto-switch capable. The NCG is capable of speeds up to 40 in/sec. The NCG series is available in 11 standard options to help fit into many different applications.
- Double acting single rod
- Bore sizes: 3/4, 1, 2, 1 1/4, 1 1/2, 2 1/2 (in)
- Strokes from 1in through 12in
- Mounts: basic, foot, flange, clevis, or trunnion
- Variety of switches and a variety of lead wire lengths
Series Catalog
Manufacturer Part #:
NCDGLN20-1200-A96LS
Actuator Accessory Type:
Single Rod
Number of Cores:
1 pc.
Mounting:
Foot
Bore Size:
3/4"
Lead or Prewired Connector:
3m
Stroke:
12"