SMC NCDJ2L10-150S-A96LS Cylinder, Air
SMC
SKU:
NCDJ2L10-150S-A96LS
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
NC(D)J2, Miniature Stainless Steel Cylinder, Single Acting, Single Rod
Series NCJ2 single rod, single acting, miniature cylinders. Available in bore sizes 6, 10, 16mm. Basic, foot, front flange and double rear clevis mounting options. Available in spring return and spring extend.
- Single acting, spring extend, or spring retract
- Bore sizes: 1/4 (6mm), 3/8 (10mm), 5/8 (16mm)