SMC RDQA50TF-100 RQ Series Compact Cylinder With Air Cushion
SMC
SKU:
RDQA50TF-100
Current Stock:
RQ Series Compact Cylinder With Air Cushion
  • Adds the air cushion mechanism to the CQS and CQ2 series compact;?cylinders, extending the body length only +2.5 mm to 13 mm;
  • Added compact type foot brackets;
  • With auto switch (Series RDQ: RDQ)
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Mounting Style:
    Both Ends Tapped Style
    Bore Size:
    Bore Size 50 mm
    Port Thread Type:
    G
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 100 mm